Výroba

Těla hodinek a krytkyDřevěné hodinky, stejně jako i jiné naše produkty ze dřeva procházejí mnoha výrobními procesy, než jsme s nimi spokojeni a můžeme jej odeslat zákazníkům. V dnešním složitém světě člověk ztrácí přehled o tom co se jak dělá, a těžko pak věci náležitě ocení. Nemůže k nim získat relevantní vztah. Byli bychom rádi, kdyby to neplatilo o našim výrobcích. Proto se chceme o příběh vzniku podělit.

3D návrh dřevěných hodinke model AladinNávrh

Prvním krokem k tomu, abychom vůbec něco vyrobili je přirozeně návrh. Tedy spíš nějaká nehmotná idea. Nejsme příliš zruční v kreslení tužkou po papíře. Proto si návrhy moc neskicujeme. Spíš si vytváříme představu o modelu v hlavě. Snažíme se inspirovat v nejrůznějších oborech výtvarného umění, architekturou, nábytkovým či průmyslovým designem. Jsme ovlivněni studiem dějin umění, zejména pak vývojem fotografie. Proto nezapřeme fascinaci avantgardou první republiky i následnými modernistickými vlivy. Nicméně i starší slohy nám nejsou cizí. Neocenitelným, vlastně nutným, nástrojem pro zhmotnění naší představy, jsou softwary pro 3d modelování. Zde si připravíme data pro hrubé obrábění. Takto chystáme jen některé části výroby. A až do okamžiku finální kompletace, nikdo kromě imaginace v návrhářově hlavě neví jak budou hodinky skutečně vypadat.

Vyfrézované tělo hodinek Aladin (Túje)Frézování

Celá naše výroba začala pořízením jednoho malinkého obráběcího centra, což je možná dost nadnesené označení. Od začátku jsme věděli, že naše výrobky budou vznikat zejména ručně. Ale je nesmysl se bránit výdobytkům digitální doby. Snažíme se kombinovat řemeslné dovednosti s moderními technologiemi, tak abychom dosáhli maximální kvality výroby v unikátních produktech. Proto dnes máme k dispozici víceméně vlastnoručně upravenou CNC frézu, na které vzniká hrubý obrobek těla hodinek a krytka. Ale i několik dalších neocenitelných pomocníků.

Dokončení obrobku

Vybroušené tělo hodinek Aladin (Ořech)Tělo hodinek, když vypadne z frézy, je nevzhledný chlupatý kus dřeva. S tím je třeba se pořádně pomazlit, aby se dalo říct, že za pár dní z něj budou krásné hodinky. Kousek dřeva si pro to vezmou do parády různá pěnová brousítka, brusné desky, pásová bruska, speciálně upravené brusné kotouče, brusná vlna. Tohle je asi nejradostnější část práce. Kdy se pod rukama promění škaredé káčátko v krásnou labuť. Postupujeme od brusných nástrojů s vysokou hrubostí, po čím dál jemnější pomůcky. Kresba dřeva se stává výraznější. Asi v prostředku těchto zušlechťovacích pracích, když už je jasné, že z tohoto kusu dřeva pěkné hodinky budou, je třeba vyvrtat několik děr. Například na hřídel korunky, díry na šrouby pro zadní krytku a podobně. V tomto kroku se končí předleštěním. V případě krytky ještě laserem vypálíme naši značku s přiděleným unikátním výrobním číslem.

Povrchově ošetřené tělo hodinek Aladin (Ořech)Povrchová úprava

Předleštěný polotovar je sice krásný, ale tento stav by byl bez další úpravy velmi nestálý. Dřevo je pórovitý materiál a jako houba nasává veškerou vlhkost, prach a nečistoty. Navíc velmi pracuje a při nošení na ruce by hodinky dlouho nevydržely. Abychom tomuto procesu zabránili, je třeba dřevo jednak co nejvíc za stabilizovat a ochránit před vnějšími vlivy. My k tomu používáme moření ve speciálních přírodních olejích renomovaných českých výrobců. A to v mnoha vrstvách. Mezi každým nánosem všechny dřevěné díly leštíme. Výsledkem je pak příjemný hedvábný polomatný povrch.

Výroba řemínku

Řemínek velmi ovlivní pocit z hodinek. Nejde jen o designový prvek, ale zejména o příjemnost nošení. Hodně výrobců dřevěných hodinek sází na dřevěné skládané řemínky, což vypadá krásně, ale má své nevýhody. My jsme hned od začátku vsadili na přírodní kůži. Řemínek se velmi rychle přizpůsobivý Vaší ruce. A je mnohem variabilnější, zapnete si jej o dírku dál či blíž podle nálady. To u dřevěného řemínku prakticky nejde. K našim hodinkám si kožené řemínky pochopitelně šijeme sami. To nám dává svobodu v jejich tvarech a barvách. Většina našich modelů je sice osazena tvarově celkem jednoduchým řemínkem. Ale máme v nabídce i hodinky, na které asi jinde než od nás, náhradní řemínek nekoupíte. Snažíme se dělat pásky minimalistickým způsobem. Dvojitá vrstva kůže je slepená po celé ploše. Jen na koncích, kde jsou stěžejky, je řemínek šitý voskovanou nití. Kůže zásadně používáme stoprocentně přírodní, ale barvené. Což ovšem neznamená, že je vždy nenápadný. Nebojíme se experimentovat i s výraznými, dalo by se říct kontrastními barvami. Zkrátka kožené řemínky výrazně dotvářejí celkový vzhled hodinek.

Kompletace

Když jsou dřevěné části dostatečně ošetřeny a dosáhnou požadovaného povrchu, přistupujeme k závěrečné kompletaci. Je li ciferník zdoben kameny, osadíme je před poslední vrstvou oleje a závěrečným leštěním. Pak je do těla hodinek vsunut strojek s hřídelí a korunkou. Po zašroubování zadní krytky se nasazují ručičky. V tomto okamžiku hodinky poprvé ožijí a začnou tikat. Teprve po vyzkoušení všech základních poloh, je možné nad ciferník usadit krycí sklíčko. Nyní hodinky necháme minimálně týden běžet, abychom ověřili přesný chod. Někdy jsme nedočkaví, a nový model chceme co nejdřív vidět kompletní. Až tehdy je totiž možné srovnat skutečnost s tím co jsme si vysnili. Každý detail ovlivňuje výsledný dojem. Volba dřeva, ovlivní výběr barvy a tvaru ručiček, korunky či vhodné přezky na řemínku, barvu, strukturu a zpracování koženého řemínku nevyjímaje. Už jsme vyrobili hodně kousků. Ale moment kdy jsou hodinky konečně kompletní je pro nás okamžikem radosti.

Krabička

Krabičky na dřevěné hodinkyHodinky nejsou hotové, dokud nezískají důstojný prostor pro svoje spočinutí v okamžicích, kdy jsou smutné, protože je zrovna nikdo nenosí. V našem případě byla volba jasná a krabička musela být dřevěná. Ale nespokojili jsme se jen tak s něčím a krabičky si vyrábíme sami. Lože pro hodinky vyrábíme ze dvou materiálů. Vnější skořepina je lepena z dubových prkýnek. Na spodní odnimatelnou stěnu krabičky, je připevněn bukový stojánek. Na něj jsou hodinky připevněny, aby mohly bezpečně vyrazit na svoji pouť světem za svými novými majiteli, třeba právě k Vám. V každé krabičce je vložena kartička, na které je v krátkosti popsán příběh těch konkrétních hodinek i s několika technickými parametry.